HOGYAN MŰKÖDIK A HŐKAMERA?

vissza

Minden tárgy az abszolút nulla fok felett (0˚Kelvin = -273,15˚C) elektromágneses sugarakat bocsát ki magából infravörös (InfraRed = IR) tartományban. Ezt a sugárzást az emberi szem nem képes észlelni.

Környezetünkben így minden tárgynak – legyen az egy téglafal, egy személyautó, egy faág, a fűtőtest vagy a hűtőszekrény – van egy bizonyos hőmérséklete. Minél melegebb egy test, annál több energiát bocsát ki magából. Mivel ez az energia az emberi szem számára láthatatlan, ezért láthatóvá tételéhez segédeszközre van szükség – ez a hőkamera, Ez a műszer átalakítja ezeket az energia hullámokat egy jól látható képpé, így megmutatja mindazoknak a tárgyaknak a hőképét, amelyre a kamera fókuszál.

gjcz

A hőkamera detektora nagyon érzékeny hasonlóan az emberi szemhez. De míg az emberi szem az úgynevezett ,,látható fénytartományban,, fogad adatokat, addig az FPA (a mi kameránk detektora) képes érzékelni képet a hőenergia hullámhosszán is (8-14 μm). A detektor minden képpontja (pixele) egy hőmérséklet érzékelőt tartalmaz és egy hőmérsékleti képpontot jelenít meg a kijelzőn az emberi szem számára látható színes pont formájában. Ezen pontokból áll össze a hőkép.

Technikailag egyetlen hőkamera sem képes azonban átlátni a falon, keresztüllátni  a tömör anyagokon. Például a téglafalak, vagy a belterekben található bútorok egyike sem átlátszó az infra vörös sugárzást megjelenítő kamerának, kizárólag a testek felületi hőmérsékletét képes ,,látni,,. Azt viszont kimagasló érzékenységgel, a felület megérintése nélkül.

org_testo_876_3

A hőkamera aktuális képén a melegebb tárgyakat sárgába/fehérbe hajló, illetve a hidegebb tárgyakat feketébe és kékbe hajló hűvösebb színátmenetekben láthatjuk. A köztes hőmérsékletű tárgyak pedig vörös, narancs és ibolya színátmenetűek lehetnek. Természetesen a modern hőkamerák emellett számtalan egyéb színpalettát is kínálnak a mérés céljának megfelelően.

 

twitter