AZ A FRÁNYA MUNKABIZTONSÁG! – 3.FEJEZET – „BAKANCSLISTA”

vissza

IMG_4201

A munkavédelmi sisakok alapos kivesézése után, a következő legfontosabb munkavédelmi eszköz a bakancs! Ez az a ruházati cikk, amely többnyire meg szokott jelenni minden építkezésen.

A munkavédelmi lábbelik alapvető típusai a bakancs, csizma, félcipő és legritkább esetben a belépős erősített szandálok, amelyeket többnyire csak a munkaterületre látogatók szoktak viselni, az utca cipőre ráhúzva.

A munkavédelmi lábbeliknek acél vagy erősített műanyag talpbetéttel kell rendelkeznie, amely az átszúródás elleni védelmet adja, az építési területen gyakran előforduló kiálló szögek és csavarok ellen. Másrészt cipőorr-erősítést (kaplit) is kell, tartalmazzon, hiszen ha csak egy tégla kiesik a dolgozó kezéből, akkor betéten kívül a lábfejét más nem védheti meg. Érdekességképp a cipőorr erősítés „mértékegysége” a joule [J].

A lábbelik két alapvető típusa a biztonági (S) és védő (P). A leggyakoribb biztonsági lábbelik körülbelül 200 joule energiát tudnak elnyelni. Ennek jelölése SB és S1-5-ig tart, ahol az SB az alapkövetelménynek (basic) megfelel. Javasoljuk ennek ellenére, hogy olyan védőcipőt használjunk, amelynek a sarkába energiaelnyelő van beépítve (S1 ; S2; S3 kategóriák)

(Mire is elég ez a 200J? Szabványos PTH 30-as (15kg) falazóblokkot ejtünk kb. 120cm-ről a lábfejünkre akkor a cipőorr-betét 180J energiát kell elnyeljen. 180<200, azaz épségben megmarad a lábunkJ ) Ugyanez már nem igaz a PB és P1-5-ig terjedő védő lábbeliknél, amelyek már csak 100J-t tudnak!

További alapvető tulajdonságok, amiket érdemes figyelembe kell venni a lábbeli kiválasztásakor: a csúszásmentesített talpkiképzés, a kopásálló orr (pl.:PU-ból), starpabíró borítás (pl.:nubukbőr), amely sav és olajálló.

A munkavédelmi cipőknek palettája mára már legalább olyan széles és változatos, mint bármely divatcikké, úgyhogy mindenki meg tudja találni az esztétikailag számára legmegfelelőbbet! Persze kiválasztani nem elég a cipőt, hordani is kell!

Azoknak, akik pedig a pontos szabályok alapján szeretnék kiválasztani leendő cipőjüket, figyelmébe ajánljuk, az alapvető védő lábbelikre vonatkozó MSZ EN ISO (20344-20347) szabványokat.

 

twitter