A homlokzat színezéséről

vissza

Az épületek külső megjelenésénél a formaiság mellett a leginkább meghatározó tulajdonság a szín. Ha nem elemes burkolatról beszélünk, akkor a legnagyobb múltra visszatekintő építészeti elem az épületek színezése, amely egyben az építkezés befejező fázisa. Mindazonáltal nem csak építészeti vagy esztétikai megjelenés csak a cél, hiszen a homlokzatképzés fontos szerepe a környezeti hatásokkal szembeni védelem.
A homlokzaton, a lábazaton és a belső terekben a leginkább megfelelő termék kiválasztásához több szempont figyelembevétele is szükséges.
Beltérben használhatjuk a kültéri és a beltéri színezővakolatokat egyaránt. Amennyiben a lábazati rész nagyobb igénybevételnek van kitéve, mint például iskolák folyosója, akkor lábazati díszítő vakolatot használjunk, de számos esetben műgyantából vagy a padlóburkolat saját anyagából készül lábazati zóna.
Kültéri színezővakolat esetében jobban különválik a lábazati és homlokzati zóna szerkezeti szempontból is. – Mivel a lábazati zóna vízterhelése sokszorosa a homlokzaténak, ezért a lábazatokra külön erre a célra kifejlesztett anyagokat érdemes használni. Kültéri lábazati színezővakolatok mellett, különböző kavicsszemnagyságú műgyanták alkalmazása is gyakori, de számos építészeti elképzelés is megvalósítható, ha a hátszerkezet víz- és páraelvezetése, valamint hőtechnikája megfelelő. – A homlokzati zónába megfelelő vakolat kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy új vagy felújítandó épülethomlokzatról beszélünk. Felújítás esetén érdemes páraáteresztő vakolatot alkalmazni. Nedves falak esetén mindenképpen páraáteresztő fedővakolatot alkalmazzunk, mert a párazáró színezővakolat pár év alatt feltáskásodhat és leválhat, mivel a szerkezetben tárolt nedvesség nem tud távozni. Új építés esetén jóval szerteágazóbb feltételrendszerből kell kiindulni, így a következő műszaki tulajdonságokat kell figyelembe venni: páraáteresztő képesség; alapanyag típusa (ásványi, műgyantás, szilikon, szilikát); alapfelület típusa; normál alapvakolat / könnyített / hőszigetelő alapvakolat; környezeti hatásokkal szembeni ellenálló képesség; szín; struktúra (kapart / dörzsölt ); szemcseméret [mm].
A kivitelezés során mindig be kell tartani a gyártói utasításokat! Ezek közül a legfontosabb a környezeti hőmérsékletre vonatkozó feltétel. A legtöbb gyártó előírja, hogy a teljes száradás időtartama alatt a hőmérséklet nem eshet +5°C alá. Tapasztalatokra támaszkodva, a színezésnek lehetőleg minden azonos színű felületen közel egy időben kell elkészülnie, mert a szakaszos homlokzatszínezés árnyalati eltéréseket vonhat maga után.

twitter